SAĞLIK VE SİGORTA YÖNETİCİLERİ DERNEĞİ (SASDER)

Sasder'e üye olarak sektöre ait bilgi ve fırsatlardan ilk siz haberdar olun!

Sağlık ve Sigorta Yöneticileri Derneği (SASDER) tarafından düzenlenen "SASDER 7"nci Ulusal Kongresi" Antalya"da gerçekleşti. SASDER Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Sermet Gün Erdem, kongrenin ana temasını "sürdürülebilirlik ve dijitalleşme" olarak belirlediklerini 14-17 Kasım tarihlerinde düzenlenen kongrede İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Kemal Memişoğlu ve USHAŞ Genel Müdürü Mehmet Ali Kılıçkaya ile üniversiteler, özel sağlık ve sigorta kuruluşları, bilişim sektörü ve sivil toplum kuruluşlarından 40’aşkın uzman konuşmacının yer aldığı kongre farklı oturumlar eşliğinde tamamladığını dile getirdi.

Ana teması sürdürülebilirlik ve dijitalleşme olan SASDER 7.Ulusal Kongrenin açılış konuşmasını yapan SASDER Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Sermet Gün Erdem sağlık ve sigorta sektöründe sürdürülebilirlik ve dijitalleşmenin önemine değindi.

“Sağlık ve sigorta sektörü gelecek trendleri ve teknolojiyi en yakından takip eden sektörlerin başında geliyor. Yapay zeka ve robot hekimler geleceğin sağlık trendleri olarak karşımıza çıkacak. Bizim de 2023 Türkiye’si için dijital teknolojilerin doğru ve uygun kullanımı ile sağlık ve sigorta sektöründe ayakta kalabilmenin, yenilikleri takip ederek dijitalleşmeyi sektörümüze entegre etmemiz gerekiyor. Bu kapsamda da kongremizde bu kavramları ele aldık. SASDER olarak “Sektör Konuşuyor” toplantıları düzenliyoruz ve Anadolu’nun çeşitli kentlerinde de bu amaç ile toplantılarımızı gerçekleştiriyoruz. Sürdürebilirlik yolunda ise ülke çapındaki tüm sağlık kuruluşları ile irtibata geçip ve yeni iş birliği imkanları yaratma amacı ile hareket ediyoruz ” dedi.

Erdem sözlerini kongreye katılan ve destek veren herkese teşekkürlerini sunarak noktaladı.

“2023’te 1,5 milyon medikal turist ile 10 milyar dolar gelir hedefliyoruz”

Uluslararası Sağlık Hizmetleri AŞ (USHAŞ) Genel Müdürü Mehmet Ali Kılıçkaya, Türkiye’nin sağlık turizminde dünya markası olduğunu dile getirerek sağlık turizmine ciddi yatırımlar yapıldığını ve hem özel hem de kamu hastanelerinin modern tıbbi teknolojilerle donatıldığını belirtti.

Kılıçkaya, “TÜİK verilerine baktığımızda geçen sene 550 bin sağlık turisti ülkemize geldi ve 1 milyar dolar üzerinde döviz bıraktı. Türkiye’yi tercih eden ülkeler arasında ise Azerbaycan, Irak, Almanya, Rusya, Afganistan, Türkmenistan, Özbekistan ve Libya ilk sıralarda yer alıyor. Bu rakamlar geldiğimiz nokta bizim açımızdan yeterli değil, biz çok daha başarılı olacağımızı ve bu potansiyelin kendimizde olduğunu düşünüyoruz. Kendimize şöyle bir hedef koyduk gerek bakanlık gerek USHAŞ olarak 2023 hedefi olarak 1,5 milyon medikal turist hedefliyoruz. Gelir olarak baktığımızda ise medikal turizm ve sağlık turizmi bütün bileşenleriyle ele aldığımızda 10 milyar dolar gelir hedefliyoruz ve bu hedefe ulaşabileceğimize inanıyoruz” açıklamasını yaptı.
 

“Sağlık sektörü yapay zeka ile dönüşüme uğrayacak”

T.C. Cumhurbaşkanlığı Sağlık Politikaları Başkan Vekili Yardımcısı Prof. Dr. Necdet Ünüvar, Hindistan’ın teknoloji en iyi şekilde kullandığını belirterek “Hindistanlılar 3 - 4 yıl kadar önce Afrika’ya 120 milyar dolar harcayarak fiber ağ döşediler. Ağı döşedikten sonra 52 Afrika Birliği Ülkesi’nin 50’si ile sağlık iş birliği anlaşması yaptı. Sonrasında ise Tele- Medicine yaparak uzaya uydu gönderdiler. Ülke olarak bizim de böyle bir vizyonu yakalamamız gerekiyor. Şu anda da yavaş yavaş konuşmaya başladığımız yapay zeka ve 3 boyutlu yazıcıları 2023’lerde 2030’larda daha çok konuşuyor olacağız. Nanoteknoloji, robotik uygulama, veri madenciliği, genetiğe dayalı bilişim mimarisi, akıllı kart uygulamaları, genomik çalışmalar, biyo-teknoloji, kök hücre, tele-sağlık, mobil sağlık uygulaması ses tanıma uygulamaları hayatımızın içinde olacak. Ama sadece konuşursak geride kalacağız sadece konuşmak değil aynı zamanda yapmak da gerekiyor. Bizim asıl geriye baktığımız zaman ne kadar güzel işler yapmışız harika noktadayız demek yerine ileriye bakıp ne kadar güzel şeyler yapmamız gerekir diye düşünmemiz şart” dedi.
 

“Türkiye, OECD ülkelerine göre daha az para harcayarak sağlık sistemini yönetiyor”

İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Kemal Memişoğlu, OECD verileri hakkında değerlendirmede bulundu. “Türkiye’de kişi başı sağlık harcaması OECD’den alınmış verilere göre cebinden harcadığı rakam 269, ise devletin kendi imkanlarıyla ödediği rakam ise 957’dir. OECD ülkelerinde ise bu durum ise devletin kendi imkanlarıyla ödediği rakam yaklaşık 3 katı ortalamasıdır. Cepten ödenen ortalama ise yaklaşık 4 katıdır. GSMH içerisinde sağlık harcaması oranına baktığımız zaman OECD ülkelerinin yüzde 9 iken bizde yüzde 4.3 oranında. Cepten ödenenlerde dahil olduğu zaman Türkiye, OECD ülkelerine göre daha az para harcayarak sağlık sistemini yönetiyor” dedi.
 

Kongrede uzman isimler birçok konuyu ele aldı

14 -17 Kasım tarihleri arasında Antalya’da düzenlenen SASDER 7"nci Ulusal Kongresi"nde; T.C. Cumhurbaşkanlığı Sağlık Politikaları Başkan Vekili Yardımcısı Prof. Dr. Necdet Ünüvar, İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Kemal Memişoğlu, USHAŞ Genel Müdürü Mehmet Ali Kılıçkaya, Sağlık Bakanı Müsteşar Yardımcısı Hüseyin Çelik, T.C. Sağlık Bakanlığı, Sağlığın Geliştirilmesi Genel Müdür’ü Mustafa Taşdemir, Uzman ekonomist Emin Çapa, Türkiye Sigortalar Birliği Sağlık Komite Başkanı Bülent Eren, OHSAD Başkanı Reşat Bahat, İş Dünyası ve Sürdürülebilir Kalkınma Derneği Başkanı Ebru Dildar Edin gibi alanında uzman konuşmacılar tarafından; ‘Sağlık Politikaları ve Sürdürülebilirlik, “Dijital Sağlık: Bugün ve Gelecek” ‘Sağlık Hizmet Sunucuları İçin Kurtarıcı Sağlık Turizmi mi’?, ‘Big Data ve Hayatımıza Getirdikleri’ ‘TSS Sigortacılıkta Beklenen Gelişimi Sağladı Mı? gibi daha birçok konu ele alındı.