PANEL 2: Covid 19’un Sağlık Sistemi Değerine Etkisi

Oturum Başkanlığını Prof. Dr. Haluk Özsarı’nın yaptığı “COVİD 19'UN SAĞLIK SİSTEMİ DEĞERLERİNE ETKİSİ” konulu panelde panelistler Covid 19’un sağlık sistemine ektilerini paylaştılar.

TSB Genel Sekreteri Sn.Özgür Obalı Covid’in ektilerini; Ekonomideki Rolü+ Finansal Sektördeki Rolü + Düzenleyici Yönü+ Risk Yönetimindeki Rolü olmak üzere dört ana başlıkta değerlendirdi. Konuşmasında Covid 19 Salgını ile ilgili alınan aksiyonlara ve salgın sonrası sigortacılığa değinen n Obalıya göre; kamu otoritesince süreçte kolaylaştırı ve sigortalıları rahatlatıcı aksiyonlar hayata geçirildiğini, operasyonel süreçlerin dijitalleşmesi için gerekli izinlerin hızlıca alındığını cümlelerine ekleyen Sn Obalı; Sigorta sistemlerinin Covid 19 döneminde aktif, dinamik ve çözüm üreten bir sektör olduklarını kanıtladıklarını, sağlık sigortası branşında 358 milyon TL, hayat sigortası branşında da 1.042 milyar TL tazminat ödendiği bilgisini paylaştı. Bu veriler ile sağlık sigortalarının öneminin salgın döneminde daha fazla öne çıktığını, kişilerin sağlık bilincinin artması ile başta tamamlayıcı sağlık sigortası olmak üzere sağlık sigortası taleplerinde önemli artışların gözlemlendiğini ekledi.

Covid 19 pandemisinin başlaması ile Cerrahpaşa Tıp Fakültesinde hızlıca alınan aksiyonları sıralayarak cümlesine başlayan Sn. Mustafa Sait Gönen, aldıkları aksiyonları tarih sırasına göre aşağıdaki hali ile paylaştı.

Süreçte her pazartesi rektörlük+dekanlık+bilim kurulu üyeleri ile birlikte “pandemi koordinasyon toplantıları” düzenlediklerini belirten Sn. Gönen multidisipliner yaklaşımla pandemi sürecini başarılı bir şekilde sürdürdüklerini iletti.