Hemşireler Günü Kutlu Olsun

Bir anne şevkatini, şifacı özelliği ile birleştiren tüm Hemşire ve ebelerin gününü kutluyor, varlıkları için teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Dünya Hemşireler ve Ebeler günü 12 Mayısta kutlanmaktadır. Bunun nedenini biliyor muyuz?

Modern Hemşireliğin kurucusu sayılan Florence Nightingale"in doğum günü 12 Mayıstır. Ona olan saygıdan , doğum günü olan gün, "Dünya Hemşireler ve Ebeler" günü olarak kutlanmaktadır.

Nightingale Kimdir?
12 Mayıs 1820 – 13 Ağustos 1910 Tarihleri arasında yaşamış olan ve "on parmağında 10 marifet" olan İngiliz kökenli, sosyal reformcu, istatistikçi ve hemşiredir.

Modern hemşireliğin kurucusudur. Kırım Savaşı sırasında eğitim alan hemşirelerin yöneticisi olarak öne çıkmış, savaşta yaralanan askerlerin tedavi ve bakımlarını yapmışlardır. Hemşireliğe son derece olumlu bir itibar kazandırmış ve Viktorya kültüründe bir ikon olmuştur. Özellikle gece gündüz demeden yaralı askerlere baktığı için kendisine "Lambalı Kadın" denmiştir.

Nightingale, aynı zamanda çok yönlü bir yazardır. Yaşamı boyunca yayınlanan eserlerinin çoğu yayılan tıbbi bilgilerle ilgili olmuştur. Yazınsal becerileri kötü olanlar tarafından kolayca anlaşılabilecek basit İngilizce ile yazılmıştır. Ayrıca istatistiksel verilerin grafiksel sunumunu halka sevdirmeye yardımcı olmuştur. Din ve mistizm üzerine yoğunlaşmış çalışmaları sadece ölümünden sonra yayımlanmıştır.

Saygılarımızla,
SASDER