Babalar Günü Kutlu Olsun

Bir Amerikan İç Savaşı gazisinin kızı olan Sonora Smart Dodd, Anneler Günü gibi babaların da bir günü olması gerektiğini düşünmekteydi.

Sonora Smart Dodd, bir pazar günü kilisede, Anneler Günü kutlamaları sırasında, son çocuğunu dünyaya getirirken ölen annesinden sonra bir savaş gazisi olan babası W. Jackson Smart"ın annelik görevini üstlendiğini, kendisi ve diğer beş erkek kardeşini büyük fedakarlıklarla yetiştirmeye çalıştığının bilinciyle babalar için de bir gün olması gerektiğine karar verir.

Babasının doğum günü olan 5 Haziran"ın Babalar Günü ilan edilmesi için çalışmalara başlamış ama bu çalışmalar o tarihe yetişemeyerek kutlamalar haziran ayının üçüncü pazar gününe ertelenmiştir.

Babalar Günü, Anneler Günü gibi çabuk ve yaygın bir kabul görmez. ABD"de Kongre"nin hepsi erkek olan üyeleri bunun kendi kendilerine kutlanacak bir parti olacağını ileri sürerler. 1916"da Başkan Wilson, bu günü ailece evinde kutlarken 1924"te Başkan Coolidge bütün eyaletlere kutlama ile ilgili tavsiye mektupları gönderir.

Asıl kuvvetli baskı ise 1957 yılında Senatör M. Chase Smith tarafından uygulanır. Senatör "annelerimiz ve babalarımız arasında ayrım yapmayalım, kutlanmayacaksa ikisini de kutlama-yalım" şeklinde kamuoyu oluşturmaya başlar. Sonunda 1972 yılında yani öneriden tam 62 yıl sonra Babalar Günü, Başkan Nixon tarafından kalıcı olarak uygulamaya alınır.

Babalar Günü kayıtlarda, ilk kez 19 Haziran 1910"da Washington"un Spokane şehrinde kutlanmıştır. 1924 yılında Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Calvin Coolidge kutlamaları desteklemiş; ama resmi olarak Babalar Günü ilan etmemiştir. 1966 yılında ise o dönemin başkanı Lyndon Johnson, her yıl haziran ayının üçüncü pazarının Babalar Günü olarak kutlanacağını açıklayan bir bildiri yayımlamıştır. 1972 yılındaysa başkan Richard Nixon"ın imzasıyla Babalar Günü yasal olarak ABD"de resmi tatil ilan edilmiştir.

Katolikler ise Babalar Günü olarak farklı bir tarihi kutlarlar. Onlar bu kutlamayı dini açıdan ele alıp Hıristiyanlık peygamberi İsa"nın babası anısına, Mart ayının 19. gününü St. Joseph Günü adı altında babalarına armağan etmektedirler. Bazı ülkelerde bu kutlamalar dini özelliklerinin dışına çıkmıştır.

Ülkemizde de son yıllarda , "Anneler Günü" kadar olmasa da çeşitli etkinliklerle Babalar Günü kutlanmaktadır.

Bu vesile ile "Baba" ünvanlı 9. Cumhurbaşkanımız Sayın Süleyman Demirel"in vefatı nedeniyle tüm ulusumuza başsağlığı dileklerimizi iletir, Baba olan ya da olmayan, babası olmadığı için hüzünlenen , baba olmadığı için babalık yapabilen herkesin bu gününü kutluyor , sağlıklı ve mutlu günler diliyoruz.

Saygılarımızla,
SASDER