23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı

Türkiye Cumhuriyeti"nin ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti"nin resmî tatil günlerinden ve ulusal bayramlarından biridir. Türkiye Cumhuriyeti"nin kurucusu ve ilk cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk tarafından dünya çocuklarına armağan edilmiştir.

23 Nisan 1920, Türk milletinin iradesini temsil eden Birinci Büyük Millet Meclisi"nin açıldığı ve Türk halkının egemenliğini ilân ettiği tarihtir.

Bu bayram, TBMM"nin açılışının birinci yılında kutlanmaya başlanan 23 Nisan Millî Bayramı ve 1 Kasım 1922"de saltanatın kaldırılmasıyla, önce 1 Kasım olarak kabul edilen, sonra 1935"te 23 Nisan Millî Bayramı"yla birleştirilen Hâkimiyet-i Milliye Bayramı ile Himaye-i Etfal Cemiyeti"nin 1927"de ilan ettiği ve ilki Atatürk"ün himayesinde düzenlenen 23 Nisan Çocuk Bayramı"nın kendiliğinden birleşmesiyle oluştu. 1980 darbesi döneminde Milli Güvenlik Konseyi, bu bayrama resmî olarak "23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı" adını verdi.

Hakimiyet-i Milliye Bayramı (önceleri 1 Kasım, sonra 23 Nisan), saltanatın kaldırılışının ve Türkiye Cumhuriyeti"nin kuruluşunu gerçekleştiren TBMM"nin açılışının egemenliği padişahtan alıp halka vermesini kutlamak amacını taşırken, Çocuk Bayramı savaş sırasında yetim ve öksüz kalan yoksul çocukların bir bahar şenliği ortamında sevindirmek amacını taşımaktaydı. Türkiye Radyo Televizyon Kurumu, UNESCO"nun 1979"u Çocuk Yılı olarak duyurmasının ardından, TRT Uluslararası 23 Nisan Çocuk Şenliği"ni başlatarak, bayramı uluslararası düzeye taşımıştır.

Günümüzde bayrama birçok ülkeden çocuklar katılmakta, çeşitli gösteriler hazırlanmakta, okullarda törenler ve çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir. Ayrıca 1933"te Atatürk"le başlayan çocukları makama kabul etme geleneği günümüzde çocukların kısa süreliğine devlet kurumlarının başındaki memurların yerine geçmesi şeklinde devam etmektedir.

Bu egemenliği Türk halkına kazandıran ve çocukların adıyla kutlanmasını sağlayan büyük önder Atatürk diyor ki ; "Bütün cihan bilmelidir ki artık bu devletin ve bu milletin başında hiçbir kuvvet yoktur, hiçbir makam yoktur. Yalnız bir kuvvet vardır. O da millî egemenliktir. Yalnız bir makam vardır. O da milletin kalbi, vicdanı ve mevcudiyetidir."

Birlik ve beraberliğe en çok ihtiyacımız olduğu bu günlerde, geleceğimizi emanet ettiğimiz çocuklarımızın ve tüm Türk Halkının bayramı kutlu olsun…

Sağlık ve Sigorta Yöneticileri Derneği (SASDER)