14 Şubat Sevgililer Günü

Romalı Hükümdar, Claudius, M.S. 270 Yılında , en büyük tutkusu olan savaş ve askerlik olduğundan, kendi askerlerinin konsantrasyonunun bozulmaması amacıyla, evliliğe izin vermiyordu.

Aziz olarak kabul edilen filozof Valentinus ise, dini vaazlar sırasında bu hatayı anlatarak, sevenleri evlendirmeye devam ediyordu.

Hapise atılan Valentinus"un, şifa verdiği söylentisi yayılırken, gardiyanı, gözleri görmeyen çok güzel ve zeki bir kız olan kardeşi Julia "yı kendisine getirir. Valentinus , Julia"ya sanki görüyor gibi hissedebileceği kadar iyi bir şekilde dünyayı tasvir eder. Julia"nın bu yerleri görme isteği ve inancı artar. Bir gün birlikte dua ederlerken gerçekten görmeye başlar.

Ancak ertesi gün, infaz edilir. Geriye Julia"ya hitaben "Senin Valentine"inden" diye imzaladığı not bırakır.

Tarih, MS 14 Şubat 270"tir.

Öte yandan 15 Şubat, Roma tanrıçalarından Februata Juno adına yapılan kutsama töreninin günüydü. Birbirlerini seven gençlerin isimlerinin yazıldığı parşömenler, o gün tanrıçaya sunulurdu. Tanrıça , evlilik öncesi birbirlerini tanımaları için yıl boyunca birlikte olabilmelerine izin verirdi. Ayrıca özgün adı Lupercalia olan bir Pagan geleneğine göre kuşların çiftleşme döneminin başlangıcı kabul edilen Şubat ayında, gençler de onları örnek alarak eşleşirlerdi.

Lupercalia bayramının arifesi olan 14 Şubat"ta genç erkeklerin genç kızların isimleri yazılı kura çekerek bayram boyunca "çift" olma alışkanlığı vardı. 469"da Papa bu gayri-Hıristiyan bayramını yasaklayarak sadece kura çekilişine izin verdi. Ancak artık kuralarda kızların değil azizlerin isimleri yazılıydı.

Böylelikle 15 Şubatın anlamı birleştirilerek Valentinus"un ölüm tarihi olan 14 şubata taşındı …

Günümüzdeki yorumuyla "St. Valentine" yani Sevgililer Günü, Roma"daki gibi sevenlerin birbirlerine sevgilerini Valentinus"un son mesajında olduğu gibi küçük kartlar ve hediyelerle sunmaları ile kutlanmaktadır. Aslında kökende yine birleşme, bütünleşme ve çoğalma güdüsü yani bereketlilik vardır. Aynı zamanda da Tanrısal aşkla dünyasal aşkın birleştiği yer, Julia"nın öyküsünde olduğu gibi birleştirilir.

14 Şubat, 1800" lü yıllarda Amerikalı Esther Howland"ın ilk Sevgililer Günü kartını yollamasından bu yana çok sayıda insanın kutladığı toplumsal bir olay olmuştur. Bunun doğal sonucu olarak olayın ticari yönü çok fazla önem kazanmış, sevgililer günü tüm dünyada ticaretin canlandığı bir dönem haline gelmiştir.

Ülkemizde de son 15-20 yılda ciddi bir pazarlama argümanı olarak kullanılmakta, basit notlarla sevginin ifadesi edilmesi, değerli mücevherler, otellerde yemek ve müzikli organizasyonlar şekline dönüşerek abartılmaya devam etmektedir.